هنر
  
 
 
آرشیو
 
پنج‌شنبه 12 مرداد 1385
جواد معروفی

                                

جواد معروفی (زادۀ ۱۲۹۱ خورشیدی، درگذشتۀ ۱۳۷۲) از نوازندگان برجسته پیانو در ایران بود

جواد معروفی پس از دریافت گواهینامه ابتدایی وارد مدرسه عالی موسیقی به مدیریت کلنل وزیری شد . وی ابتدا مقدمات موسیقی را از پدر فرا گرفت و پس از مدتی معلومات خود را نزد کلنل وزیری تکمیل کرد.
معروفی نخست تار می نواخت ولی بعد از چند سال سازش را عوض کرد و به نواختن پیانو مشغول شد.از هنرستان موسیقی دیپلم گرفت و به تعلیم سلفژ و دیکته موسیقی در همان هنرستان پرداخت. از آغاز تاسیس انجمن موسیقی سولیست ارکستر آن انجمن شد و پس از تاسیس هنرستان موسیقی ملی، هنرآموز آن هنرستان شد.
در نواختن پیانو در حوزه موسیقی ایرانی از استادانی که در این ساز کار کردند روش مشیر همایون را بیشتر از محجوبی اقتباس کرده است. ولی خود دارای سبکی خاص و ممتاز شده و تکنیک نوازندگی را در این ساز ارتقاع داد.

 جواد معروفی ، به حق از هنرمندان برجسته کشور ما بود . با اینکه ساز تخصصی ایشان پیانو بود ویولن را به خوبی می نواخت و تار او نیز دست کمی از ویولن اش نداشت ، با این همه هیچ گاه مدعی نواختن سازهای مختلف نبود و به همان پیانو دل خوش کرده و تمام هم و غم خود را صرف تکمیل نواختن آن می کرد .

معروفی از آهنگسازان زبردست موسیقی ما به شمار می رود و از آثار وی می توان به سوئیت ماهور، خوابهای طلایی، ژیلا، پرلود، کوکو،..اشاره کرد.

جواد معروفی پس از یک بیماری ممتد در سال 1372 در گذشت و در بهشت زهرا مدفون گشت.


 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 158113


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها